Reżyseria

„Słowiańska dusza mną porusza” | 2019 r.

Premiera: 10 stycznia 2019 r. | Centrum Kultury w Jędrzejowie
Reżyseria: Ireneusz Ślusarczyk

Zachwytem i uznaniem publiczności przyjęty został monodram „Słowiańska dusza mną porusza”, którego premiera odbyła się jędrzejowskim Centrum Kultury. Podczas spektaklu można było posłuchać tekstów i piosenek polskich, czeskich i rosyjskich autorów w wykonaniu Adriana Chrzanowskiego z pracowni teatralnej Centrum Kultury w Jędrzejowie.

Widzowie byli pod wrażeniem talentu aktorskiego i wokalnego młodego adepta sztuki teatralnej. Jak mówili – Adrian pokazał niesamowite spektrum swoich możliwości.

Na scenie Adriana Chrzanowskiego wspierał duet Urszula Lubczyńska-Gładka i Ireneusz Ślusarczyk – reżyser spektaklu. Wystąpili oni w roli konferansjerów i przewodników po literaturze polskich, czeskich i rosyjskich autorów. Jak powiedział Ireneusz Ślusarczyk, na wielobarwną opowieść o słowiańskiej duszy złożyły się piosenki i literatura, nad którą pracowali przez ostatnie dwa lata przygotowując inne spektakle, czy imprezy okolicznościowe. Jak dodał – chodziło o to, aby zrobić spektakl lekki, ale z inteligentnym humorem, w którym piosenki i teksty będą opowiadały o słowiańskiej duszy, która każdemu z nas jest bliska.

Adrian Chrzanowski nie ukrywał, że spektakl był dla niego dużym wyzwaniem, ponieważ musiał przez ponad 1,5 godziny skupić na sobie uwagę widza.

– Gdy zespół teatralny tworzy spektakl, to zawsze jest chwila, żeby zejść za kulisy i nieco ochłonąć, w monodramie nie ma takiej możliwości i cały czas trzeba kumulować w sobie energię – powiedział młody aktor.

Widzowie usłyszeli m.in. fragmenty utworów i wierszy Jerzego Jurandota, Aleksandra Fredro, Jerzego Harasymowicza, Bohumila Hrabala, Jaroslava Haška, Jaromira Nohavicy, Michaiła Zoszczenko, Sergiusza Jesienina, Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy.

Monodram „Słowiańska dusza mną porusza” to kolejny spektakl zrealizowany przez Pracownię Teatralną Centrum Kultury w Jędrzejowie. Publiczność miała okazje zobaczyć już m.in. spektakl „W” na motywach Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa, „Próba, czyli tiki i triki w teatrze”, czy „Dziewiąta” opowiadający o losach artystów przedwojennej Polski.

© Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce